Ofiary systemu
Puls Biznesu: Ponad 1 mln zł kary dla baru mlecznego za przyprawy

Milion sto tysięcy złotych kary ma zapłacić bar mleczny w Słupsku za przyprawianie przypraw, co stanowi złamanie warunków otrzymywanego dofinansowanie ze środków Ministerstwa Finansów, informuje „Radio Gdańsk”.

czytaj więcej


TVN24: Czarno na Białym: "Zniszczeni przez skarbówkę". Tak o sobie mówią

Są poszkodowani, a nie ma winnych. Teoretycznie od trzech lat jest prawo, które przewiduje konsekwencje finansowe dla urzędnika za jego błędy, ale praktycznie nikt nie został ukarany. Doskonale widać to na przykładzie urzędu skarbowego: zbankrutowane firmy, osobiste dramaty, ciągnące się latami procesy i żadnej odpowiedzialności konkretnych osób za konkretne błędy. Martwe prawo. Dlaczego nie działa?

czytaj więcej


TVN24: Czarno na Białym: Błąd urzędnika skarbowego zniszczył firmę. I życie

Prężnie działającą przez lata firmę kamieniarską zniszczył błąd urzędnika skarbowego. Przez niesłusznie naliczony podatek właściciele firmy stracili dorobek życia. I choć sąd uchylił decyzję skarbówki, to dziś nikt nie poczuwa się do winy, a poszkodowani dalej muszą walczyć. Choćby o to, by mieć gdzie mieszkać.

czytaj więcej


Polsat: Państwo w państwie – Marek Isański

Przez lata Marek Isański z powodzeniem prowadził firmę. Dawał pracę osobom niepełnosprawnym. Wystarczyło jedno pismo, a z przedsiębiorcy stał się przestępcą. Los pana Marka przesądził urzędnik, który, jak się później okazało, popełnił błąd, bo nie znał przepisów. Ale tego co było odbudować się już nie udało.

czytaj więcej


TVP INFO: Sprawa dla reportera

W programie TVP Info powraca do sprawy biznesmena Romana Kluski. Stara się on żyć spokojnie wypasając owce na podkrynickich halach. Lecz nawet tu, daleko od polityki i urzędów, dosięgła go niewidzialna ręka biurokracji.

czytaj więcej


Polsat: Interwencja – Zrujnowało ją państwo

W 1996 roku pani Joanna Jarosz założyła w Sosnowcu firmę dziewiarską New Knitting. Odbiorcami były głównie małe sieci sklepów i hurtownicy na terenie Niemiec. Ograniczając formalności pani Joanna otworzyła filię swojej firmy w Hamburgu, jako eksporter otrzymywała zwrot podatku VAT. W 2001 roku kontrolerzy skarbowi stwierdzili, że pani Joannie zwrot podatku VAT nie należy się.

czytaj więcej


TVN 24: Czarno na Białym – Mordercze kontrole

O filozofii działania fiskusa, czyli o tym dlaczego w Polsce podatnik to potencjalny oszust. Takim symbolem bezradności w starciu z urzędem skarbowym stał się Stanisław Kujawa – były przedsiębiorca z Zamościa. W cztery lata kontrole skarbówki doprowadziły do upadku firmę, którą budował niemal ćwierć wieku i w której zatrudniał 200 osób. Nie ma ostatecznego sądowego rozstrzygnięcia w tej sprawie, ale na jej przykładzie dobrze widać, na czym polega mechanizm, w którym fiskus może wszystko – a kontrolowana przez niego firma – praktycznie nic.

czytaj więcej


TVN24.pl: Czarno na Białym – Fiskus na łowach

Nie ma jednej, prostej odpowiedzi na pytanie: jak długo podatnik może dochodzić sprawiedliwości, ale jest dowód na to, że nawet 18 lat to mało. Właśnie przez tyle wymiar sprawiedliwości nie jest w stanie rozstrzygnąć sporu między państwem i podatnikiem o zwrot VAT-u. Dziś sąd zdecydował, że sprawa będzie dalej się toczyć. Sprawa o prawdę, bo firmy już dawno nie ma, a jej właścicielka popełniła samobójstwo. To oczywiście skrajny przykład, ale takich historii pogrążonych firm może być więcej – ostrzega szef towarzystwa ekonomistów polskich. Ostrzega i ujawnia wytyczne ministerstwa finansów dla skarbówek.

czytaj więcej


Dziennik Gazeta Prawna: Nie zawsze trzeba płacić VAT od rury i słupa na działce

Samo posiadanie gruntu, przez który biegną sieci przesyłowe, nie oznacza, że trzeba oddać fiskusowi 23 proc. Izby skarbowe są zwykle innego zdania, a właściciele wygrywają dopiero w sądach.

czytaj więcej


Dziennik Gazeta Prawna: Fiskus chce pobierać VAT od samego tylko przyrzeczenia

Kto zapewnia sobie, że w przyszłości zostanie zawarta z nim umowa najmu, już dziś ma uiścić podatek – twierdzą organy. Nie zważają na to, że równolegle każą sobie zapłacić także inną daninę.

czytaj więcej


GazetaPrawna.pl: Fiskusowi odsetki należą się zawsze. Podatnikowi niekiedy

Oprocentowanie nadpłaty nie jest zasadą, tylko wyjątkiem, a przepisy w tej kwestii są bardzo rygorystyczne – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

czytaj więcej


CRN.pl: Szempliński – wrobili mnie

Szymon Szempliński odwołał się od wyroku, który wydano w sierpniu. Były prezes Compact Komputery został skazany na dwa lata więzienia i grzywnę za fałszowanie faktur w latach 1998-1999. W apelacji zarzuca sędziemu wybiórcze traktowanie zeznań świadków i kłopoty z logicznym myśleniem.

czytaj więcej


Puls Biznesu: Drop ostro gra z fiskusem w naczelnym sądzie Skarbówka i WSA pominęły korzystne dla nas dowody – skarżyli się przedstawiciele Dropu. Wyrok za 2 tygodnie.

czytaj więcejPuls Biznesu: Optimus bis, czyli jak fiskus utopił zdrową firmę

Skarbówka zablokowała legalny biznes eksportera i wyczyściła mu konto. Sąd skarcił urzędników, ale firmy nie udało się uratować.

czytaj więcej


Puls Biznesu: Gang babć ośmieszył prokuratorów

Emerytka i rencistka rozwijały dochodowy biznes. Oskarżone o wyłudzanie VAT trafiły za kratki. W sądzie pokonały prokuratorów. Tylko fiskus nie odpuścił.

czytaj więcej


Puls Biznesu: Optimus miał szansę być globalnym mocarzem

Gdyby urzędnicy skarbowi nie zniszczyli lidera branży IT, firma Romana Kluski mogłaby dziś być potęgą komputerową

czytaj więcej


Puls Biznesu: Biuro Big Blue zatonęło na VAT

Fiskus zastawił pułapkę na biuro podróży. Stracili wszyscy: skarb państwa, klienci i jej młodzi założyciele.

czytaj więcej

Copyright © Pracodawcy RP 2015